Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Pewnie trudno byłoby znaleźć kogoś, kto pamięta poprzedni wiek, a nie jadł frytek, mięs i innych dań smażonych na tym oleju. Dziś wiemy, że to kiepski pomysł, co nie oznacza, że trzeba zupełnie wyeliminować go z diety.
„Ziele długowieczności", Gynostemma pentaphyllum, jiaogulan, w Polsce odgrywa... ozdobną rolę. Zdaniem niektórych warto też wziąć pod uwagę inne właściwości tej rośliny. Uważa się, że to skarbnica zdrowia, która ponoć może redukować zmęczenie, korzystnie wpływać na układ krążenia i dbać o wątrobę.
Dieta ketogeniczna, nazywana niekiedy w skrócie „dietą keto”, stała się popularna, jako domniemany sposób na szybkie i skuteczne chudnięcie. W rzeczywistości dietę ketogenną opracowano w celach leczniczych, choć statystycznie wie o tym tylko 1 na 10 Polaków.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Warto zadbać o smaczny i odżywczy posiłek, który zapewni organizmowi solidną dawkę energii. Niestety, nie zawsze nasze wybory żywieniowe są zdrowe i sięgamy po żywność wysokoprzetworzoną. Ekspert wskazuje najgorszy składnik porannej uczty.
Kupisz je nawet w sprzedaży wysyłkowej supermarketów, chociaż wówczas nastaw się na wydatek nawet kilkunastu złotych. Jeśli lubisz egzotyczne smaki, pewnie warto - to przecież tyle, ile trzeba zapłacić za tanie papierosy. Tymczasem zyska twoje podniebienie i generalnie organizm. Poczuj smak lata już teraz, jeśli tylko nie masz uczulenia.
Niektórzy bez większych problemów dożywają 100 lat, a my często zachodzimy w głowę, jak oni to robią. Nie ma jednej prostej recepty. Na to składa się wiele czynników. Swój niezawodny patent zdradził popularny internista i badacz niebieskich stref długowieczności. Codziennie pij sok z tego najbardziej wartościowego i najzdrowszego warzywa, a zachowasz młodość w każdym wieku.
Brązowe banany lub nawet takie, które jeszcze nie zbrązowiały, ale mają już widoczne plamki, to najmniej lubiany etap dojrzewania banana. Mają jednak również swoich zwolenników, którzy twierdzą, że ciemniejące banany lepiej smakują. Inni z kolei dojadają nawet zbrązowiałe banany, żeby nie marnować jedzenia. Czy brązowe banany można bezpiecznie zjeść?
Odżywki białkowe są znane i lubiane w środowiskach sportowców. To budulec mięśni. Zapewnia uczucie sytości na dłużej, a więc może sprzyjać skutecznemu odchudzaniu. Czy będąc "zwykłym człowiekiem", warto sięgać po odżywki białkowe? Czy wszyscy mogą ich używać? Wyjaśniamy tajemnice odżywek białkowych.
Witamina F nie jest bardzo znana, jednak znalazła zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Choć nie słyszy się o niej często, jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W jakich produktach ją znajdziemy i jak działa?
Wyklęte przez lekarzy i dietetyków masło wraca do łask. W ramach trendu powrotu do natury, w sprzedaży pojawia się nawet takie ręcznie wyrabiane, oparte o babcine receptury. Polecają je znani kucharze w najpopularniejszych programach kulinarnych. Niewątpliwie zawiera cenne witaminy i działa korzystnie na jelita, ale sprzyja miażdżycy. To co robić?
Na pewno znacie takie osoby – a może też tak macie? Mówią, że niewiele jedzą, ale... tyją. Oczywiście u podłoża takiego problemu mogą leżeć zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne lub inne dolegliwości. Często jednak po prostu nieświadomie przekraczamy dobowe zapotrzebowanie kaloryczne. Jedną z przyczyn nadmiaru kalorii są „niewinne” przekąski.
Pomidory można znaleźć niemal w każdej kuchni. Mogą być spożywane pod każdą postacią, nadając potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Okazuje się, że choć stanowią prawdziwą bombę odżywczą, nie każdy może włączyć je do codziennego jadłospisu. Te osoby powinny umieścić je na czarnej liście.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.